Yhdysvaltain demokraattipuolueen kansallisen komitean työntekijä, kansalaisten äänestämisen helpottamiseen tähtäävässä projektissa toiminut 27-vuotias Seth Rich (kuvassa) surmattiin aamuyöllä 10.7.2016 kotinsa lähettyvillä Washingtonissa kahdella selkään ammutulla laukauksella. Sitä ennen häntä oli pahoinpidelty raajoihin ja kasvoihin.

Poliisi on pitänyt Richin kuolemaa epäonnistuneena ryöstönä. Häneltä ei kuitenkaan anastettu mitään. Murhaajia ei ole saatu kiinni. Tapaus on herättänyt teorioita, että murha liittyi Richin työhön demokraattien kansallisessa komiteassa ja WikiLeaksin vuotamiin komitean jäsenten sähköpostiviesteihin. Hollantilaisen Nieuwsurr-TV-kanavan viimekesäisessä haastattelussa WikiLeaksin perustajan Julian Assangen on tulkittu vihjanneen, että Rich oli ollut WikiLeaks-vuodon lähde.

Richin perheen värväämä yksityisetsivä Rod Wheeler kertoi eilen (15.5.) TV-haastattelussa lähteidensä vahvistaneen, että Rich oli ollut yhteydessä WikiLeaksiin ennen kuolemaansa. Murhatun tietokone on Wheelerin saamien ristiriitaisten tietojen mukaan joko Washingtonin poliisilaitoksen tai FBI:n hallussa.

Wheeler kertoo kontaktinsa Washingtonin poliisilaitoksella kertoneen hänelle kasvoista kasvoihin, että tutkijoita oli käsketty jäädyttämään tutkimukset (”stand down on this case”).

Fox 5 -kanava on kertonut palaavansa aiheeseen kuluvan vuorokauden aikana.

Uutta tietoa

Washingtonin poliisilaitokselta kerrottiin Fox 5:n toimittaja Melanie Alnwickille, ettei Wheelerin väite tutkimusten jäädyttämisestä pidä paikkaansa.

Richin perhe puolestaan on antanut lausunnon, jonka mukaan Wheeler tarjoutui auttamaan tutkimuksissa ja kolmas osapuoli on maksanut hänen palkkionsa. Varsin kriittisessä lausunnossa todetaan myös, että perhe sai tietää Wheelerin väitteistä median kautta ja että yksityisetsivällä ei ole lupaa antaa asiassa lausuntoja ilman perheen nimenomaista hyväksyntää.

Vastavalkea jatkaa tilanteen seuraamista.
¤


 

PÄIVITYS 16.5.2017 klo 18.40: Lisätty uutta tietoa
¤

Lähde

Marraco, Marina | Fox 5 (15.5.2017): Family’s private investigator: There is evidence Seth Rich had contact with WikiLeaks prior to death http://www.fox5dc.com/news/local-news/254852337-story

9 KOMMENTTIA

  1. Aihetta sivuten: USA:ssa on nyt kova vääntö siitä, saadaanko nk. ”pedogate”-tutkimukset siellä kunnolla vetämään vai ei. FBI:llä ja isojen kaupunkien poliisilaitoksilla on ollut paljon todistusaineistoa etenkin demokraattipuoluetta lähellä olevia tahoja vastaan. Erityisesti mainittakoon Anthony Weinerin tietokoneen ajautuminen NYPD:n haltuun. Jokunen osa aineistoista on vuotojen kautta päätynyt julkisuuteen, mutta yleisesti ottaen tutkimuksia on jarruteltu, jotta tarpeellisia lisäselvityksiä ei saataisi vietyä järkevässä aikataulussa läpi etenkään ”isojen kalojen ” kohdalta. Tämä lienee yksi pääsyy siihen, että FBI:n johtaja James Comey sai mennä (ei toki ainoa syy).

    Demokraateilla on ollut kova työ leimata näitä tutkimuksia joko salaliittoteorioiksi tai kaivaa esiin iänikuinen Venäjä-kortti. Oltakoon Donald Trumpista ja hänen hallintotiimistään mitä mieltä tahansa, niin ainakin yhdessä suhteessa se on muita Washington DC:n ”räme-olentoja” parempi: se ei siedä pedofiliaa. Muissa asioissa tuo valtablokki lienee yhtä turmeltunut kuin muutkin.

  2. No ei varmasti ensimmäinen eikä viimeinen kuuppa, joka putoaa polittisista syistä Jenkkilässä.
    Tosin näitä poliittisia murhia on tehty kaikissa suurvalloissa ympäri maailmaa.

    Kiitokset Jonsselle ja aina väsymättömälle Hunterille, otitte jälleen tuon vastenmielisen mutta tärkeän asian puheeksi.
    Itseäni edelleenkin ihmetyttää tämä saatanallisen eliitin kiinnostus pedofiliaan, ei voi oikein käsittää mistä siinä on kysymys.

    Onko kyse siitä että kaikki on seksuaalisella puolella tullut nähdyksi ja koetuksi ja ainut mikä jää jäljelle on pentujen nussiminen. Vai onko kyse siitä mitä esim. David Icke sanoo tuon pedofilian syyksi(vaikea ihan tuotakaan uskoa)

    Entäpä asian okkulttinen/satanistinen ulottuvuus? Tätkään en ymmärrä miten he(satanistit) kuvittelevat saavansa suurempia saatanallisia voimia ja kykyjä käyttöönsä osallistumalla ihmisuhrimenoihin ja lasten raiskaamiseen.
    Olen itse ymmärtänyt että kaikkien suurimmat okkulttiset salaisuudet/voimat tulevat vasta sen jälkeen kun niiden harjoittaja on 100% luopunut oman seksuaalisuuden harjoittamisesta myös mielen tasolla(kaikki seksuaaliset ajatukset pois)

    Oli syy mikä tahansa hartain toiveeni on, että nuo ihmissaastat eliminoidaan tulevaisuudessa vaikka kovempi keinoja käyttäen.
    Tietysti tätäkin asiaa käytetään Jenkeissä kahden eri puolueen väliseen kiistelyyn ja ”kauppojen” tekemiseen itse asian tullessa lakaistuksi maton alle!

    • Snuff Porn Pedophilia: Killing Children for Sexual Pleasure
      “This is a sick world we are living in.”
      — Dr William Pierce (in video below)
      There are over 4 million porn websites in the world, growing by the thousands every day. … There are 100,000 websites offering illegal child pornography. The largest consumers of internet porn, surprisingly,  are children aged 11-17. .
      A new porn site is being created in the US every 40 minutes. The most expensive domain name ever purchased (site link deleted) cost $14 million: an indication of the enormous profits accruing to porn.
      https://www.darkmoon.me/2017/snuff-porn-pedophilia-killing-children-for-sexual-pleasure/
      Dr Lasha Darkmoon (b.1978) is an Anglo-American ex-academic with higher degrees in Classics whose political articles and poems have been translated into several languages. Most of her political essays can be found at The Occidental Observer and The TruthSeeker.
      Her own website, Darkmoon.me, is now within the top 1 percent of websites in the world according to the Alexa ranking system.

  3. Kannala tuossa vain mainitsi, että hyvä kun Vastavalkea löytää länsimaisista arvoyhteisöistä muitakin uutisia kuin Suomen totuusmedia. Näin minä sen ymmärsin. Propaganda medioitahan ei kannata koskaan lainata. Venäjältä tulevat uutiset leimataan totuusmediassa nykyisin kaikki propagandaksi niiden laadusta riippumatta. Niitä ei voi tästä syystä juuri lainailla, vaikka hyvä olisi. Enkä nyt aivan heti huomaa Että VV olisi venäläisiä lähteitä lainannut. Kyseessä lienee näköharha?

    Eikä totuusmedia ole lopettanut vieläkään Trump jahtiansa. Otti hänen valintansa sen verran kovasti. Jos vilkaisee totuusmediaa, se on vieläkin päivittäin täynnä ikäviä uutisia Trumpista ja vain ikäviä. Sehän on propagandaa sanan varsinaisessa merkityksessä. Osa uutisista on vahvistamattomia. Lainaillaan vain Trumpin vastustajien sanomisia. Jahti on mennyt jo lapsellisen överiksi. Jos sanoo venäläiselle diplomaatille päivää, joutuu ”tutkintaan”. Ja totuusmedia julkaisee ”uutisen” heti tuoreena.

    Joku yrittää välillä kertoa, että saamme totuusmedian uutisista yksipuolisen kuvan. Aika vaatimattomasti sanottu, sanoisin. Itse olen mieltä että totuusmedialla voi tänä päivänä pyyhkiä persettä. Uppoaa vain niihin jotka eivät muuta lue. Vain mitä, Kannala?

    Mutta artikkelin aiheesta. Enemmän kuin kauhea tapaus. Kaverilla oli tietoa jota ei suotu tulevan julkisuuteen. Siksi nuori mies piti tappaa. Kohtaloksi koitui väärän alan valinta. Politiikassa ei nykyisin enää rehellisyyttä suvaita. Mitä tietoa hänellä oli? Mahtaako selvitä koskaan. Veikkaisin, että aika vakavaa. Murhan arvoista joidenkin mielestä.

JÄTÄ VASTAUS

Please enter your comment!
Please enter your name here